Atrakcje Ojcowa

Ojcowski Park Narodowy, pomimo iż najmniejszy ze wszystkich parków w Polsce, to ucieszy nas licznymi atrakcjami. Począwszy od walorów przyrodniczych (zwierzęta takie jak nietoperze, jastrzębie, różne gatunki żab), przez lokalne przysmaki jak pstrąg Ojcowski, winnica Krokoszówka-Górska czy pyszny chleb w Skale, skończywszy na legendach i podaniach związanych ze skalnymi grotami, które ubogacą naszą wycieczkę.

Do zwiedzenia mamy:

Kaplica „Na Wodzie”

Pod wezwaniem św. Józefa Rzemieślnika (Robotnika), znajduje się w miejscu dawnych łazienek zdrojowych, które przerobiono na obiekt sakralny w 1901 r. Kaplica usytuowana jest ponad potokiem na betonowych podporach, co wiązało się wg miejscowej tradycji z zarządzeniem cara Mikołaja II, zabraniającym budowy obiektów sakralnych na ziemi ojcowskiej, wobec czego kaplicę zbudowano „na wodzie”.

Pustelnia błogosławionej Salomei

Czyli kościół … Tak, to „mini parafia”. Utrzymany jest w stylu barokowym. Zewnętrzna prostokątna bryła zbliżona jest do budowli romańskiej, której resztki tkwią głębiej. Przestrzenne wnętrze, sklepione kolebkowo z lunetami i dekoracją kasetonową wykonaną w stiuku, zdradzają przynależność do renesansu.

Młyn (agroturystyka, muzeum, teren prywatny)

Boroniówka, bo tak nazywa się stara osada młynarska na terenie Ojcowa. Składają się na nią młyn i mały tartak wodny w Ojcowskim Parku Narodowym. Osada to nie tylko działający młyn, który jak dawniej mieli ziarno na kamieniach i sieje pytlową mąkę, to również wprawiony po latach w ruch tartak wodny na jedną piłę 🙂 Osada Młynarska jest otwarta dla zwiedzających od 1.05. do 30.10, w sobotę i niedzielę w godzinach od 10-17, w pozostałe dni tygodnia po wcześniejszym umówieniu (tel. 12 380 11 09). Wejście na teren osady jest odpłatne. Bilet normalny 10zł, bilet ulgowy 8zł. Grupy powyżej 15 osób – cena indywidualna.

Najważniejsze:

Jaskinia Ciemna >>
Grota Łokietka >>
Zamek w Ojcowie >>

Następnie w okolicach północnych od Ojcowa:

Zamek w Pieskowej Skale >>
Maczuga Herkulesa >>

Dodatkowo w Ojcowie, w centrum – mieści się muzeum.

Ekspozycja Przyrodnicza w Centrum Edukacyjno-Muzealnym OPN

Więcej informacji pod numerem telefonu: (12) 389-20-05 wew. 200

Godziny i terminy otwarcia, są wybiórcze – należy koniecznie wcześniej dopytać.
Uwaga!

– dla grup zorganizowanych (minimum 15 osób) możliwa rezerwacja wejść – tylko wcześniejsza rezerwacja daje gwarancję zwiedzania Ekspozycji
– zwiedzanie indywidualne – po zebraniu się minimum 15 osób

To co? Do zobaczenia na szlaku!