Grota Łokietka w Ojcowie

Jaskinia Łokietka

Można spotkać dwie nazwy. Dawniej znana jako Jaskinia Królewska oraz Grota Łokietka. Jaskinia ta była znana od dawna. Pierwsze wzmianki pochodzą z końca XVII wieku. To jedna z piękniejszych atrakcji Ojcowa. Będąc w Ojcowskim Parku Narodowym musimy ją zobaczyć!

Lokalizacja


Sprawdź szlaki w Ojcowskim Parku Narodowym lub zobacz przykładowy plan wycieczki do Ojcowa.

Kiedy jest otwarta?

Czynna codziennie od 20 kwietnia do 11 listopada:

Nie obowiązują tutaj rezerwacje! Limit na wejście od 2 do 60 osób. Ze względu na odległość kasy od wejścia do jaskini sprzedaż biletów kończy się 10 min. przed planowaną godziną zwiedzania.

Uwaga: ze względu na duże zainteresowanie obiektem, w słoneczne weekendy czas oczekiwania na zwiedzanie może wynieść godzinę lub dłużej.

Wejścia w dni powszednie o pełnych godzinach, w dni z podwójnym dyżurem przewodnickim (soboty, niedziele i święta), co pół godziny.

od 9.00 do 18.30 (kwiecień-sierpień),

od 9.00 do 17.30 (wrzesień),

od 9.00 do 16.30 (październik),

od 10.00 do 15.00 (listopad).

Ceny biletów

Cena wraz z usługą przewodnika:
» opłata normalna 30,00 zł
» opłata ulgowa 21,00 zł (Przysługuje: dzieciom > 3 lat roku życia, uczniom i studentom do 26 roku życia, emerytom i rencistom, osobom niepełnosprawnym, osobom z Kartą Dużej Rodziny, opiekunom grup zorganizowanych = 1 opiekun na 10 uczestników)

Warunkiem sprzedaży biletu ulgowego jest okazanie osobie sprzedającej dokumentu uprawniającego do zastosowania ulgi.

Ceny zaktualizowano 13.10.2024

Najważniejsze informacje:

-> Jaskinia Łokietka jest oświetlona przez lampy elektryczne, wejście tylko w przewodnikiem parku OPN.
-> W całej Jaskini panuje niska temperatura, w okolicach 7-9°C (!). Latem pamiętaj o ciepłym ubraniu. Różnica temperatur może wynieś nawet dwadzieścia kilka stopni!
-> Podłoże jest śliskie, w Jaskini są zamontowane ułatwienia (schody), zwiedzanie jest więc łatwe.
-> W Grocie Łokietka znajdują się wąskie przesmyki i niski korytarz, należy więc bardzo uważać.
-> Łączna długość korytarzy to ok 270 metrów!
-> Przewodnik podczas spaceru po Jaskini opowiada legendę, historię groty oraz ukazuje jej walory przyrodnicze.
-> Nietoperze w jaskini występują sporadycznie ale można je tam spotkać, zapytaj przewodnika (!).
-> W środku jaskini obowiązuje bezwzględny ZAKAZ fotografowania (szczególnie z lampą błyskową).

Na co zwrócić uwagę?

Ze stropu zwisają korzenie drzew, niektóre skały na ścianach mogą przypominać zwierzęta. Przewodnik z pewnością zwróci uwagę na te zjawiska, obserwuj uważnie!

Jak wygląda Jaskinia w środku?

Do wejścia prowadzi wąska szczelina skalna o długości ok 20 metrów. Korytarz zwany Głównym prowadzi do Sali Rycerskiej o wymiarach 25 × 10 m, z którego wychodzą dwa kolejne korytarze: schodami w dół do tzw. Sypialni (sztucznie przebity w roku 1974 przez górników) oraz tzw. Kuchni, sali znajdującej się blisko powierzchni ziemi. Sypialnia jest największą salą jaskini o wymiarach 20 × 30 m. Szata naciekowa Jaskini Łokietka jest uboga, zachowała się tylko w niedostępnych miejscach.

Kilka słów o Jaskini Łokietka

Jest to jaskinia krasowa o rozwinięciu poziomym w Dolinie Sąspowskiej, w północno-zachodnim zboczu Chełmowej Góry w obrębie Ojcowskiego Parku Narodowego, udostępniona dla ruchu turystycznego.

Skąd bierze się nazwa?

Jaskinia, czy też Grota Łokietka, to nazwa nawiązująca do legendy i historii za jednym razem. Dotyczy króla Władysława Łokietka, który schronił się w niej na okres około 6 tygodni. Dlaczego król Polski musiał uciekać? Wacław II (król Czeski) najechał na Polskę i zajął miasto Kraków. Życie naszego króla uratował pająk, który zasłonił otwór jaskini pajęczyną, wprowadzając w błąd pościg. Ekipa pościgowa Wacława II pomyślała, że w tej grocie nikogo nie ma i odjechała. W rzeczywistości, Władysław Łokietek został do niej opuszczony przez otwór na górze, przez co nie naruszył pajęczyny i tym sposobem udało mu się zmylić wojska czeskie.

Pamiątką po tym wydarzeniu jest właśnie nazwa jaskini oraz poszczególnych jej komór, a także brama w kształcie pajęczej sieci, zamykająca i otwierająca wejście do groty.